Warsztat Bioenergetyki Lowena i Psychologii Procesu – 26-27.01.2019 – Gdańsk

Data: 26-27.01.2019

Ilość miejsc: 18

“ZAMIESZKAĆ W SWOIM CIELE ”

Poprzez metaforę domu można dociekać, w jaki sposób obchodzimy się z własnym ciałem: czy tu mieszkam, czy czuję się gospodarzem? A może jestem jakby przejazdem: eksploatuję, używam, nie przykładam wagi, w końcu hotel to nie dom, prawda? Czy też wynajmuję, dbając, ale bez przesady, bez przywiązania i emocjonalnego stosunku, jedynie utrzymując czystość i dobrą kondycję lokum? Opcje są różne, tak jak różni są ludzie, każda z nich opisuje nie tylko stosunek do własnej fizyczności, ale również to jak osoba traktuje siebie, bo przecież CIAŁO TO JA.

Relacja pomiędzy ciałem a jego gospodarzem to relacja dwustronna, nie tylko osoba w jakiś sposób odnosi się do ciała, również ciało usiłuje nawiązać kontakt z osobą. Napięcia, bóle, dolegliwości somatyczne są wypowiedzią ciała do nas, informacją o tym, czego wewnętrznie potrzebujemy, pytanie tylko czy umiemy ją odczytać? Wracając do metafory domu – tak jak zimno i wysokie koszty ogrzewania wskazują na potrzebę ocieplenia okien, tak np. napięcia i bóle barków opowiadają o konieczności zrzucenia czegoś z nich, uwolnienia się od obciążeń.

Na koniec dnia chodzi o to, aby czuć się ze swoim ciałem jak na swoim, być gospodarzem, któremu zależy na swoim domostwie i które dobrze mu służy. Sięgając do słów Mary Starks Whitehouse „Im mniej ciało jest doświadczane, tym bardziej zamienia się w wygląd; im mniej jest realne, tym bardziej sprowadza się do czegoś, co trzeba rozbierać i ubierać; im mniej jest znane, tym bardziej oddala się od wszystkiego co ma związek z poczuciem siebie.” Wszystkich, którzy chcą odnaleźć drogę do domu, tęsknią do doświadczania ciała a więc do doświadczania siebie, zapraszam na zajęcia oparte na Bioenergetyce Lowena i Psychologii Procesu.

Podczas warsztatu stworzymy przestrzeń, w której bezpiecznie, łagodnie i z uważnością będziemy mogli spotkać się z własnym wnętrzem, rozpoznać zatrzymane w ciele przeżycia i wzorce. Będziemy zajmować się stabilnością podstawy, spontanicznością miednicy, czuciem serca, doświadczaniem wsparcia z tyłu czy ekspresją gardła. Zatrzymamy się wokół granic i potrzeb. Będziemy czuć, przeżywać i budować świadomość ciała, oddechu i emocji oraz procesów psychicznych – indywidualnych i relacyjnych.

Potencjalne efekty warsztatu:

 • większa świadomość ciała i doświadczeń, które są w nim zapisane
 • lepszy kontakt z emocjami
 • pełniejsze osadzenie w sobie i w życiu
 • zwiększony dostęp do ekspresji
 • uwrażliwienie i poruszenie żywotności
 • większa skuteczność w rozpoznawaniu i stawianiu granic
 • łatwiejsze odnajdowanie się w relacjach

Praktyki warsztatu obejmują:

 • pracę opartą na procesie indywidualnym i grupowym
 • pracę z doświadczeniami psychicznymi, emocjonalnymi,
 • pracę z ciałem i oddechem,
 • ćwiczenia indywidualne i w grupie,
 • relaksację,
 • przestrzeń na omawianie doświadczeń

O METODACH, KTÓRE ZOSTANĄ WYKORZYSTANE PODCZAS WARSZTATU:

PSYCHOLOGIA PROCESU
To metoda humanistyczna, opierająca się na pracy z doświadczeniem, otwierająca dostęp do potencjału. Podchodzi do człowieka i ważnych dla niego zagadnień w sposób możliwie otwarty i szeroki, bez specjalnych założeń, nastawienia czy uprzedzeń. Skupia się na tym, co pojawia się w doświadczeniu i pomaga w odkrywaniu ukrytej tam mądrości.

Praca z procesem uczy, jak żyć w świecie, który nas otacza, pomaga dostrzegać bogactwo i niezwykłość tego, co w nas i wokół nas. Obejmuje sny, symptomy fizyczne, codzienne trudności, problemy w kontaktach z ludźmi, pracę z osobami w zmienionych stanach świadomości, zajmuje się tym, co dzieje się w relacjach, uwzględnia także społeczne aspekty indywidualnych problemów.

BIOENERGETYKA LOWENA

To metoda pracy z ciałem wywodząca się z tradycji psychoanalitycznej, jednocześnie sięgająca w przeszłość, jak i umożliwiająca pracę nad tym co dzieje się tu i teraz w ciele, pozwala czuć się żywym i doświadczającym, daje dostęp do wglądu i doświadczenia.

Zdaniem Alexandra Lowena, twórcy tej metody, człowiek żyjący w jedności ciała i umysłu doświadcza harmonii – swobodnego przepływu energii życiowej. To jest właśnie to, co nazywa się „życiem pełnią życia”. Wszyscy natrafiamy jednak na przeszkody: blokady w ciele, napięcia. Często jest to prawdziwa zbroja, którą stworzyliśmy, by chronić się przed zranieniami i która oddziela nas od świata. Bioenergetyka może pomóc odzyskać naszą pierwotną naturę – otwartość na miłość, na wszelkie przejawy żywotności.

CZYM SĄ ĆWICZENIA LOWENA?
Doświadczeniem, gdzie poprzez ćwiczenia uczymy się siebie na nowo. Zaczniemy od ćwiczeń pogłębiających kontakt z ciałem, aby czuć siebie lepiej, uwolnić się od biegających myśli. Stopniowo pojawią się również ćwiczenia ekspresyjne i ćwiczenia, które pomogą w kontakcie z uczuciami związanymi z relacjami, ze stawianiem granic, z wyrażaniem własnych potrzeb. Wszystko to w bezpiecznej atmosferze i wśród ludzi z podobną ciekawością, którzy również szukają lepszego kontaktu ze sobą. Podczas ćwiczeń możemy dotknąć bieżących konfliktów w życiu, bądź też takich, które pojawiły się kiedyś i ciągle żyją nie wyrażone gdzieś, głęboko w ciele.

DLA KOGO?

 • dla tych, którzy czują że w ich środku dzieje się wiele, ale nie wiedzą jak sobie z tym radzić
 • dla tych, którzy szukają kontaktu ze swoimi uczuciami i wewnętrzną siłą
 • dla tych, którzy potrzebują przestrzeni na rozładowanie, wyrażenie uczuć, które na co dzień w nich „siedzą”
 • dla tych, którzy chcą spróbować czegoś nowego i lepiej poznać siebie

PROWADZĄCY
Jarosław Józefowicz – psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, facylitator analizy bioenergetycznej.
http://www.inspirowarszawa.pl/o-nas/jaroslaw-jozefowicz

Sytuacje uniemożliwiające udział w zajęciach:

 • stany psychotyczne
 • terapia psychotropowa
 • ciąża i okres połogu
 • różnego rodzaju stany zapalne i ostre
 • padaczka
 • jaskra

Jeżeli ktoś jest w terapii, warto uprzedzić swojego terapeutę czy terapeutkę, że planuje się wziąć udział w warsztatach bioenergetycznych.

Należy zabrać ze sobą: wygodne ubranie, typu dres lub legginsy, duży ręcznik, matę, coś do zapisywania refleksji.

ZAPISY

Warsztaty odbędą się 26-27.01.2019 w Gdańsku ul. Marusarzówny 2 (fitness Pro-Active). Koszt warsztatu 450 zł. Przy wpłacie do 18.01.2019 cena promocyjna 400 złNiezbędne jest zgłoszenie mailowe pawel@gutral.pl (tel. 601632704). Nr konta do wpłat 28 1140 2004 0000 3702 7552 1032 Paweł Gutral z dopiskiem Lowen.